Polecamy


Ciąża miesiąc po miesiącu

Pierwszy miesiąc (do 6. tygodnia ciąży)

Co czujesz?
Prawdopodobnie nawet jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży. Nie zmieniła się ani twoja waga, ani sylwetka. Oczekujesz na krwawienie miesięczne. Objawy tak wczesnej ciąży nie różnią się od tych, które zwykle odczuwasz przed menstruacją.

Jak rozwija się dziecko?
Twoje dziecko to jeszcze maleńki zarodek. Ma około...1mm! Pod koniec tego miesiąca tworzy się pęcherz owodni, w którym twój maluch będzie bezpiecznie przebywał, a raczej pływał, do chwili porodu. Zaczyna tworzyć się łożysko i sieć nowych naczyń krwionośnych wypełnionych twoją krwią. Formuje się rurka sercowa, a z niej maleńkie serduszko, które około 7. tygodnia ciąży zaczyna bić swoim rytmem.

 

Drugi miesiąc (7.-11. tydzień ciąży)

Co czujesz?
Twoja sylwetka jeszcze się nie zmieniła, choć macica się powiększa. Możesz odczuwać typowe objawy wczesnej ciąży. Może być ci niedobrze, możesz wymiotować, być zmęczona, senna lub – odwrotnie – może cię roznosić energia.

Jak rozwija się dziecko?
Pod koniec tego miesiąca twoje dziecko jest wielkości ziarna fasolki. Między 7. a 11. tygodniem zaczyna wyglądać jak malutki człowieczek. Około 8. tygodnia rozwija się znacznie większa od reszty ciała główka. Oczy i nozdrza z boku głowy przesuwają się na przód. Wyodrębniają  się rączki, nóżki (a na nich płetwiaste paluszki) i zewnętrzne części uszu. Zaczynają się kształtować maleńkie zaczątki ząbków. W momencie narodzin maluch będzie miał 20 zaczątków mlecznych ząbków, gotowych wyrosnąć w ciągu kilku pierwszych lat życia. W 10. tygodniu kończy się okres embrionalny, a rozpoczyna płodowy. Rozwija się łożysko (w pełni zaczyna funkcjonować ok. 10.-12. tygodnia), sznur pępowiny się wydłuża. Dziecko zaczyna się ruszać, swobodnie wykonuje wszelkie ewolucje w dużym – w stosunku do jego rozmiarów – worku owodniowym.

 

Trzeci miesiąc (12.-15. tydzień ciąży)

Co czujesz?
Możesz zauważyć pierwsze zmiany sylwetki i powiększenie piersi (stają się też bardziej wrażliwe). Być może zauważysz, że twój brzuch zaczyna wyraźnie się zaokrąglać. Prawdopodobnie nie odczuwasz już nudności, ponieważ w 14. tygodniu poziom hormonu – gonadotropiny kosmówkowej opada.

Jak rozwija się dziecko?
Pod koniec 12. tygodnia paluszki malucha, choć nie mają jeszcze paznokci, są porozdzielane, serduszko ma cztery komory i bije ok.140 razy na minutę. Szkielet, utworzony z miękkiej chrząstki, jest w pełni ustrukturyzowany, a całe ciałko pokryte warstwą cieniutkiej skóry. Rozwijają się powieki, które do końca drugiego trymestru pozostaną sklejone. Dziecko zaczyna poruszać górną wargą i połykać nieznaczne ilości płynu owodniowego. Pojawia się odruch ssania. Maluch zaczyna produkować krople sterylnego moczu.

 

Czwarty miesiąc (16.-19. tydzień ciąży)

Co czujesz?
Rozpoczynasz drugi trymestr ciąży. Dolegliwości pierwszych trzech miesięcy zazwyczaj ustają. Pod koniec tego miesiąca ciąża staje się już widoczna. Możesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka (zwykle jako łagodne trzepotanie w dole brzucha), zauważyć przebarwienia na skórze, zaciemnienie linii biegnącej od pępka do wzgórka łonowego, sutków i ich otoczek.

Jak rozwija się dziecko?
Maluch porusza się energicznie, kręci się i kopie. Około 16. tygodnia ciąży pojawia się lanugo, czyli meszek płodowy, który porasta nie tylko głowę, ale całe ciało dziecka. Na palcach zaczynają rosnąć paznokcie, na opuszkach znajdują się linie papilarne. Zaczynają wyrastać brwi i rzęsy. Organy płciowe są wyraźnie zaznaczone i niewykluczone, że pod koniec tego miesiąca –jeśli w tym czasie będziesz miała wykonywane badanie USG – dowiesz się, czy oczekujesz synka, czy córeczki. Oczy i uszy nie są jeszcze w pełni dojrzałe, ale maluch odbiera już dźwięki i jest wrażliwy na zmiany natężenia światła.

 

Piąty miesiąc (20.-24. tydzień ciąży)

Co czujesz?
Dyskomfort pierwszego trymestru masz za sobą. Zwykle poprawia się wygląd cery, włosy stają się bardziej lśniące. Zauważysz wyraźny ciążowy brzuszek. W tym miesiącu czeka cię jeden z najbardziej ekscytujących momentów w ciąży – poczujesz pierwsze, wyraźne ruchy swojego dziecka (zwykle między 17. a 20. tygodniem).

Jak rozwija się twoje dziecko?
Pod koniec 21. tygodnia dziecko ma ok. 28 cm i waży ok. 450 g. Na jego ciele pojawia się maź płodowa, która zostaje na skórze do porodu. Szkielet kostnieje. Maluch zgina palce rąk i nóg. Trenuje odruch ssania, ssąc palce. Maluch staje się coraz bardziej wrażliwy na dźwięki pochodzące z zewnątrz.

 

Szósty miesiąc (25.-28. tydzień ciąży)

Co czujesz?
Macica powiększa się gwałtownie, a ty szybko przybierasz na wadze. Może pojawić się tzw. siara w piersiach (może wyciekać w postaci żółtawego płynu). Piersi są już zdolne do wytwarzania mleka, dlatego gdyby poród nastąpił w tym czasie, mogłabyś karmić naturalnie. Możesz odczuwać bóle kręgosłupa.

Jak rozwija się dziecko?
W 25. tygodniu dziecko ma ok. 34 cm i waży ok. 600 g. Powieki ponownie się otwierają i oczy potrafią odróżnić światło od cienia. Pod koniec tego miesiąca dziecko ma już dobrze rozwinięty mózg, reaguje na ból tak jak noworodek. Co dziwne: ma więcej kubków smakowych, niż będzie miało w 9. miesiącu! Maluszek zaczyna ćwiczenie oddychania przy użyciu płuc i mięśni. Nie może oczywiście oddychać powietrzem, więc zamiast niego „wdycha” i „wydycha” płyn owodniowy. W 28. tygodniu w obu płucach tworzą się naczynia krwionośne. Kiedy dziecko po porodzie weźmie pierwszy oddech, jego płuca wchłoną tlen i przekażą go do tych właśnie naczyń, które wyślą natlenioną krew do całego ciała. Zaczyna się też wytwarzać substancja, która zapobiega zapadaniu się płuc. Dzięki niej maluch będzie mógł prawidłowo oddychać po urodzeniu. I na koniec ważna wiadomość: gdyby urodził się teraz, ma już szansę przeżycia.

 

Siódmy miesiąc (29.-32. tydzień ciąży)

Co czujesz?
Rozpoczynasz trzeci trymestr ciąży. Twój brzuch jest wyraźnie uwypuklony, a zmiana środka ciężkości powoduje bóle kręgosłupa. Powiększona macica uciska na narządy wewnętrzne, możesz więc mieć trudności w oddychaniu (płytki oddech). Łatwiej się też męczysz, częściej oddajesz mocz (możesz go też popuszczać w czasie wysiłku – kaszlu, kichania, śmiechu).

Jak rozwija się dziecko?
Dziecko ma ok. 40 cm i waży ok. 1,3-1,8 kg. Wygląda już coraz bardziej jak noworodek. Jego kształty zaokrąglają się, powierzchnia skóry jest gładsza i jaśniejsza, zaczyna się pod nią zbierać tłuszcz. Głowa nabiera właściwych proporcji wobec reszty ciała, a mózg staje się pofałdowany. Dzięki tym fałdom w mózgu pomieści się więcej komórek mózgowych. Około 29. tygodnia jądra u chłopców zsuwają się do moszny. Twoje maleństwo ma już także rzęsy! Podczas gdy jedne rzeczy się rozwijają, inne zaczynają zanikać. Zanika na przykład lanugo, które pokrywało ciało maluszka.


Ósmy miesiąc (33.-36. tydzień ciąży)

Co czujesz?
Wiele kobiet doświadcza tzw. instynktu wicia gniazda. Odczuwa przypływ energii i rozpoczyna przygotowania do pojawienia się dziecka. Organizm przygotowuje się do porodu. Możesz odczuwać tzw. skurcze przepowiadające – nieregularne i niebolesne napięcia brzucha. Są to skurcze Braxtona-Hicksa, które wzmacniają macicę i przygotowują ją do porodu.

Jak rozwija się dziecko?
Maluch ma już coraz mniej miejsca w macicy. Dlatego rusza się już mniej gwałtownie i w sposób – można powiedzieć – bardziej zorganizowany. Włosy na głowie mogą mieć nawet do 5 cm długości. Wyrastają paznokcie. Tkanka tłuszczowa jest już dobrze rozwinięta. Mózg dziecka wciąż gwałtownie się rozwija, a jego pięć zmysłów przygotowuje się na świat czekający na zewnątrz. Na tym etapie rozwoju dziecko widzi środowisko, w którym się znajduje, czuje swoje palce u nóg, kiedy je chwyta, i palec, który ssie; czuje smak płynu owodniowego, który połyka, słyszy bicie twojego serca. Niezależnie od tego, jaki kolor oczu będzie miało twoje dziecko w przyszłości, teraz przybierają one niebieska barwę. Większość dzieci układa się w macicy we właściwej pozycji: głową do dołu (pozycja dziecka może się jeszcze zmienić).

 

Dziewiąty miesiąc (37. tydzień – do porodu)

Co czujesz?
Dziecko zwykle układa się głową w dół, dzięki czemu przestaje uciskać przeponę i łatwiej ci oddychać. Mocniej uciskany jest twój pęcherz i dlatego częściej musisz oddawać mocz. Skurcze przepowiadające mogą stać się silniejsze. Możesz zacząć rodzić w każdym tygodniu tego miesiąca. Oznaki zbliżającego się porodu to bolesne skurcze macicy i odejście wód.

Jak rozwija się dziecko?
Dziecko ma ok. 53 cm i waży przeciętnie ok. 3,5 kilograma. Różnice indywidualne są jednak duże – donoszone noworodki mogą ważyć zarówno poniżej 3 kg, jak i powyżej 4 kg. Policzki i pupka twojego maleństwa stają się coraz bardziej pulchne i pucołowate. Mózg nadal się powiększa, a główka jest tak ukształtowana, by móc przejść przez kości miednicy i szyjkę macicy. Kości czaszki nie są jeszcze więc w pełni zrośnięte. Pozwala to na zmianę kształtu główki, dzięki czemu dziecko będzie się mogło przecisnąć przez kanał rodny, nie robiąc sobie krzywdy. Płuca nadal wytwarzają substancję, która zapobiegnie ich zapadnięciu się, kiedy dziecko weźmie pierwszy oddech. Poród może nadejść lada dzień. Twój maluch jest gotowy do przyjścia na świat!

 
 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.