Polecamy


Córka czy syn?

Płeć dziecka jest zdeterminowana już w chwili zapłodnienia. Komórki jajowe zawierają chromosom X (żeński), natomiast plemniki – X lub Y. W zależności od tego, który plemnik zapłodni jajo, może się wytworzyć:

  • połączenie XX – i poczniecie córkę,
  • połączenie XY – i będziecie spodziewać się syna.

Ludzie od wieków pragnęli wpływać na to, czy w ich rodzinie pojawi się dziewczynka, czy chłopiec. Dawniej pragnienia te determinowane były społecznie (zwykle starano się o męskiego potomka, dziedzica dóbr i nazwiska).

Dziś zwykle przy pierwszej ciąży płeć dziecka nie ma takiego znaczenia. Dopiero przy planowaniu kolejnego potomka zdarza się, że rodzice chcieliby mieć dzieci „do pary”, np. dziewczynkę, gdy jest już syn, albo tej samej płci, by dzieci łatwiej nawiązały wspólny język.

Warto się zastanowić, dlaczego myślimy życzeniowo o płci naszego przyszłego dziecka. Czy podchodzimy do tego zagadnienia na luzie? Czy płeć inna od zaplanowanej nas nie rozczaruje? Niekiedy bowiem pragnienie dziecka określonej płci może skrywać różne problemy emocjonalne rodziców. Dla własnego dobra, a przede wszystkim dla dobra przyszłego dziecka warto się przyjrzeć tym oczekiwaniom. Być może, zanim zaczniecie starać się o dziecko, należałoby takie nadmierne pragnienia skonsultować z psychologiem.

Jeżeli jednak podchodzicie do tematu z przymrużeniem oka i jesteście pewni, że niezależnie od powodzenia prób poczęcia dziewczynki lub chłopca zaakceptujecie ewentualne ich niepowodzenie, możecie wypróbować jedną z metod planowania płci.

Celowanie w chłopca – wyczekiwanie na dziewczynkę. Metoda Franciszka Benendo

„Męskie” plemniki (Y) są bardziej ruchliwe, lżejsze, ale mniej odporne, przez co krócej żyją; „żeńskie” (X) są wolniejsze i cięższe, ale za to bardziej wytrzymałe. Jeśli chcecie począć chłopca, największe szanse na to macie, współżyjąc tuż po owulacji. Dzięki temu do komórki jajowej dotrą szybsze plemniki z chromosomem Y. Jeśli pragniecie dziewczynki, największe szanse na jej poczęcie daje stosunek na kilka dni (2-3) przed owulacją. Dzięki temu zapłodnić komórkę jajową mają szanse wytrzymalsze plemniki X.

Metoda ta była testowana także w Polsce. Na Akademii Medycznej w Warszawie zespół pod kierownictwem profesora Jerzego Tetera objął próbami kilkaset przypadków. Skuteczność w przypadku starań o chłopca oceniono na 90%, dziewczynki – ok. 60%. Metoda ta sprawdzi się z większym prawdopodobieństwem u kobiet, które w miarę precyzyjnie określają moment owulacji – mają regularne cykle bądź potrafią ustalić ją na podstawie obserwacji śluzu i temperatury (np. metoda objawowo-termiczna). Pomocne mogą być testy owulacyjne dostępne w aptece bez recepty.

Dieta na chłopca, dieta na dziewczynkę. Metoda profesora Josepha Stolkowskiego

Tę metodę należy rozpocząć nie wcześniej niż 6 miesięcy i nie później niż 6 tygodni od planowanego poczęcia.

  • Dieta „na dziewczynkę” powinna być bogata w wapń i magnez. Powinnaś jeść produkty mleczne, czekoladę, soję, orzechy, migdały, figi, fasolę, brokuły, ryby, gruboziarniste kasze, warzywa liściaste.
  • Dieta „na chłopca” powinna być bogata w sód i potas. Jedz dużo owoców cytrusowych, pestek słonecznika, pietruszki, pomidorów, ziemniaków i bananów.

Odwirować chłopca. Metoda doktora Ericssona

Polega ona na pobraniu nasienia, odwirowaniu plemników X iY, a później wszczepieniu pożądanych plemników metodą sztucznego zapłodnienia. Skuteczność wynosi ok. 70%. Podobną metodę opracowali naukowcy z Instytutu Genetyki i Sztucznego Zapłodnienia w Fairfax. Polega ona na oddzieleniu plemników X iY na podstawie różnic w ich masie DNA. Metody te, skomplikowane i kosztowne, nie powstały oczywiście po to, by rodzice mogli „zamawiać” dziecko pożądanej płci. Stworzono je przede wszystkim dla rodzin obciążonych niektórymi chorobami występującymi u dzieci danej płci, np. gdy chłopcy chorują na hemofilię.

Kiedy poznasz płeć malucha?

Lekarz może określić płeć dziecka na podstawie obecnie powszechnego, nieinwazyjnego badania prenatalnego – ultrasonografii. Zwykle rodzice dowiadują się, czy spodziewają się syna, czy córki podczas tzw. USG połówkowego. Wykonuje się je między 20. a 24. tygodniem ciąży. Zazwyczaj wcześniej i z większą pewnością rozpoznawana jest płeć męska. Trzeba też liczyć się z pewnym odsetkiem pomyłek (więcej – gdy lekarz stwierdzi płeć żeńską, a jednak na świat przychodzi chłopiec). Niekiedy ze względu na ułożenie dziecka lekarz nie może rozpoznać płci. Nie powtarza się wówczas badania jedynie w tym celu.
W najbliższej przyszłości będzie prawdopodobnie można rozpoznawać płeć dziecka na podstawie analizy dynamiki przyrostu gonadotropiny kosmówkowej (HCG) w surowicy krwi ciężarnej. Naukowcy zauważyli bowiem, iż w przypadku płodów żeńskich przyrost tego wydzielanego przez łożysko hormonu jest o ok. 20% wyższy niż w przypadku płodów męskich. Poziom HCG w krwi matek noszących w swoim łonie dziewczynki jest wyższy, niż u kobiet spodziewających się synów, także w II i III trymestrze.

 
 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.