Polecamy


Jak przygotować się na poczęcie dziecka?

Przed ciążą

Najlepszy czas przygotowania do ciąży to 12 miesięcy. Warto je wykorzystać na:

 • zmianę trybu życia na spokojniejszy,
 • zmianę przyzwyczajeń dietetycznych,
 • wyrównanie ewentualnych niedoborów witaminowo-mineralnych w organizmie,
 • wykonanie podstawowych badań.

Przygotowując się do ciąży, możesz zminimalizować ryzyko niepowodzenia (problemy z płodnością, poronienia). Od tego, jaki będziesz prowadziła tryb życia w okresie poprzedzającym ciążę, zależy jej przebieg i twoje samopoczucie (łatwiej poradzisz sobie z ciążowymi dolegliwościami). A to przede wszystkim ma wpływ na zdrowie twojego przyszłego dziecka.

Kontroluj wagę ciała

Zanim zajdziesz w ciążę, zadbaj o prawidłową wagę ciała. Zarówno niedowaga, jak i znaczna nadwaga, mogą być przyczyną problemów z poczęciem. Jeśli chcesz schudnąć, zaplanuj odchudzanie tak, by na co najmniej trzy ostatnie miesiące przypadał okres stabilizacji wagi. Spadek wagi powinien być wolny, a dieta racjonalna. Nie należy dopuścić bowiem do powstania groźnych niedoborów witaminowo-mineralnych w organizmie.

Zadbaj o kondycję fizyczną

Jeżeli do tej pory nie ćwiczyłaś, to teraz jest najlepszy czas, by zadbać o swoją kondycję. Regularna gimnastyka o umiarkowanym nasileniu wpływa bowiem korzystnie na zdrowie. Zanim zajdziesz w ciążę, skup się szczególnie nad wzmocnieniem:

 • mięśni przykręgosłupowych,
 • mięśni brzucha,
 • pośladków,
 • pleców.

Jeżeli wybierzesz pływanie, umiarkowany jogging lub marsze, będziesz mogła kontynuować swój program ćwiczeń przez całą ciążę.

Zrezygnuj z alkoholu, papierosów i narkotyków

Zarówno szkodliwe substancje zawarte w alkoholu, papierosach i narkotykach, jak i ich nagłe odstawienie mogą wpłynąć negatywnie na płodność. Dlatego zacznij od stopniowego ograniczania używek. Najważniejsze, by na co najmniej 3 miesiące przed poczęciem twój organizm był od nich wolny.
Palenie, picie alkoholu i używanie narkotyków mogą prowadzić do:

 • poronienia,
 • przedwczesnego porodu,
 • wad rozwojowych u dziecka.

Równie szkodliwe jest bierne palenie, dlatego twój partner powinien również zerwać z nałogiem. Poza tym używki mogą wpłynąć negatywnie na płodność mężczyzny, np. zmniejszyć ruchliwość plemników. Należy to również wziąć pod rozwagę przy planowaniu potomstwa.

Uważaj na leki

Jeśli stale przyjmujesz leki (np. z powodu przewlekłej choroby), przedyskutuj ze swoim lekarzem ich wpływ na płodność i przebieg ciąży. Lekarz może zalecić odstawienie niektórych specyfików lub zmiany dawek tak, by nie były groźne dla rozwijającego się zarodka. Nie przyjmuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Dotyczy to także preparatów multiwitaminowych, ponieważ przedawkowanie witamin jest równie groźne, jak ich niedobór.

Gdy chorujesz przewlekle

Twój lekarz prowadzący powinien dowiedzieć się jak najszybciej o planach poczęcia dziecka, jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę, np.:

 • cukrzycę,
 • padaczkę,
 • astmę,
 • nadciśnienie,
 • niedokrwistość,
 • choroby nerek.

Choroby te należy doprowadzić do stanu stabilnego. Lekarz powinien tak dobrać dawki leków, by z nie ograniczać nimi twojej płodności. Leki powinny też zostać tak dawkowane, by nie szkodziły rozwijającemu się w tobie dziecku.

Zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej

Na trzy miesiące przed zajściem w ciążę powinnaś zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej (tabletki, plastry) lub wyjąć wkładkę domaciczną. W tym czasie twój organizm ma szansę wrócić do równowagi, a cykle odzyskają swą naturalną prawidłowość. Najbezpieczniejszą metodą antykoncepcyjną w tym okresie jest prezerwatywa (bez środka plemnikobójczego).

Wybierz ginekologa

Lekarz, który przygotuje cię do ciąży i będzie opiekował się tobą i nienarodzonym dzieckiem, musi cieszyć się twoim pełnym zaufaniem. Zmiana lekarza w trakcie ciąży to dodatkowy, niepotrzebny stres. Przeprowadź sondę wśród przyjaciółek, które niedawno zostały mamami. Dobry lekarz:

 • ma dla ciebie wystarczająco dużo czasu;
 • akceptuje obecność twojego partnera podczas wizyt;
 • spokojnie i cierpliwie odpowiada na twoje wszystkie, nawet najbardziej oczywiste pytania;
 • nie ignoruje żadnej zgłaszanej przez ciebie dolegliwości, wątpliwości, nie banalizuje twoich lęków;
 • wyjaśnia zasadność zlecanych badań i wdrażanych procedur medycznych językiem zrozumiałym dla laika;
 • jest dostępny w sytuacjach awaryjnych, o każdej porze dnia i nocy.

Idealna sytuacja to taka, gdy twój lekarz jest związany ze szpitalem, w którym chcesz rodzić.

Opanuj stres

Ciąża to z jednej strony czas wielkiej radości, z drugiej – niepokoju, lęków o zdrowie dziecka, przebieg porodu, nową sytuację w twoim życiu. Nie zawsze możliwe jest wyeliminowanie stresu z naszego życia, ale można nauczyć się nad nim panować. Już teraz wypracuj sobie metody relaksacji. Czasem wystarczy spacer, spokojna muzyka czy aromatyczna kąpiel. Warto nauczyć się też nieco bardziej zaawansowanych technik, np.: wizualizacji, technik oddechowych (np. wykorzystywanych w ćwiczeniach tai-chi lub jogi), które możesz kontynuować w ciąży.

Odwiedź stomatologa

Przed poczęciem dziecka powinnaś wyleczyć wszystkie ewentualne ubytki, ponieważ próchnica może być groźna także dla twojego dziecka. W skrajnych przypadkach może być przyczyną ogólnego zakażenia i źródłem stanu zapalnego w organizmie. Ponadto w ciąży nie można wykonywać niektórych zabiegów stomatologicznych, związanych z podaniem silnego znieczulenia. Powinnaś powtórzyć wizyty kontrolne w 3. i 7. miesiącu ciąży.

Zaszczep się

Przed niektórymi chorobami zakaźnymi można się uchronić, poddając się szczepieniom. Pomoże to zapobiec groźnym skutkom zachorowania. Ważne jest to zarówno dla matki, jak i dla nienarodzonego dziecka.

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu B. Jeśli nie szczepiłaś się przeciwko żółtaczce wszczepiennej (WZW typu B), warto zrobić to przed ciążą. Do nabycia odporności potrzebne są trzy dawki szczepionki (druga – miesiąc po pierwszej, trzecia – 5 miesięcy po drugiej). WZW typu B może być przyczyną poronienia. Poza tym na każdym etapie ciąży konieczna może się okazać hospitalizacja. Natomiast podczas porodu, gdy wystąpią komplikacje, będzie potrzebne wykonanie cesarskiego cięcia. A te sytuacje stanowią zagrożenie zarażenia tym typem żółtaczki.
 • Różyczka. Jeśli masz niski poziom przeciwciał przeciwko różyczce lub nie byłaś na nią szczepiona w dzieciństwie, powinnaś rozważyć szczepienie. Różyczka u ciężarnej może powodować poważne wady rozwojowe u płodu.
 
 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.